Jak uregulować swoje poczucie sytości?

Czy zdarza się, że „kiszki marsza Ci grają”, choć przed chwilą zjadłaś bułkę z ketchupem i wędliną? Albo jesz i jesz, a przestajesz, dopiero gdy jesteś „objedzony do nieprzytomności”? Czy nie tęsknisz za umiarem i poczuciem kojącej sytości? To da się zrobić, lecz potrzebujesz pomocy dietetyka. Wyregulowanie poczucia sytości to praca zespołowa.

Uspokoić ciało

Jeżeli uważasz, że jeść można albo smacznie, albo zdrowo, wiedz, że to fałszywy dylemat. Prawidłowe odżywianie się polega na tym, że jesz zarówno smacznie, jak i zdrowo. A także do syta. Ludzki organizm to istne laboratorium biochemiczne. Jeżeli procesy metaboliczne są prawidłowo wyregulowane, masz apetyt na to, co służy Twojemu zdrowiu. Jednak błędne nawyki żywieniowe rozregulowują apetyt.

Jeżeli Twój posiłek to bułka z białej mąki, wędlina obfitująca w konserwanty, margaryna oraz ketchup składający się głównie z cukru i dodatków chemicznych, zaburza to metaboliczną równowagę organizmu. Cukier i biała mąka powodują zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi, a to pobudza nadmierną produkcję insuliny. Spalanie tłuszczów w organizmie ulega zahamowaniu i w konsekwencji tyjesz. Po złudnym poczuciu „najedzenia się”, szybko odczuwasz głód, sięgasz po następną bułkę i koło się zamyka: głód – bułka – tycie.

Jeżeli chcesz przerwać swoje błędne koło żywieniowe, potrzebujesz rzetelnej wiedzy oraz konkretnych porad, łatwych do zastosowania w życiu codziennym. Zacznij od odwiedzenia portalu żywieniowego Jedz Dobrze. A z czasem może zdecydujesz się na kanapkę złożoną z pełnowartościowego, żytniego chleba, prawdziwego masła i kawałka mięsa upieczonego w domu. Wiesz, jakie to smaczne?

Uspokoić emocje

Może się zdarzyć, że choć sięganie po pełnowartościowe produkty spożywcze „masz we krwi”, zdarzają Ci się niepohamowane napady głodu. Wówczas czekolada znika w minutę, podobnie jak pudełko lodów. A na pierwszy ogień idzie duża pizza z dodatkami.

Będzie Ci łatwiej zauważyć, kiedy tak się dzieje, a także nauczysz się panowania nad głodem, gdy skorzystasz z porad dietetyka online. Możliwe, że szukasz pocieszenia w jedzeniu gdy dopada Cię stres i napięcie. Może chodzić o konkretne sytuacje lub o przypadek, gdy ilość obowiązków przekracza Twoją miarę wytrzymałości.

Wówczas pracę nad wyregulowaniem poczucia sytości musisz połączyć z zainteresowaniem się własnymi emocjami. W miarę jak w obszarze emocjonalnym nauczysz się troski o siebie, będzie Ci łatwiej wyregulować własny apetyt. Będziesz mógł (mogła) nadal czerpać przyjemność z dobrego posiłku, bez nadmiernego objadania się.