Zastosowanie lasera w leczeniu jaskry

Nieleczona jaskra może prowadzić do poważnych powikłań, z których najgroźniejszym jest całkowita ślepota. Wczesne wykrycie i leczenie schorzenia zapobiega utracie wzroku. Obecnie dostępnych jest kilka metod leczenia tej choroby. Biorąc pod uwagę skuteczność oraz bezpieczeństwo, jedną z najlepszych metod terapii jest laserowe leczenie jaskry. Sprawdź, dlaczego warto się na nie zdecydować.

Czy laserowe leczenie jaskry jest bezpieczne?

W zależności od typu jaskry i stopnia jej zaawansowania stosuje się różne metody leczenia. Właściwą dla pacjenta terapię zaleca lekarz, dopiero po dokładnym zbadaniu chorego. Lasery to jeden z najbardziej nowoczesnych sposobów leczenia jaskry. Do najbardziej rozpowszechnionych metod należy selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT oraz irydotomia. Oba zabiegi wykonywane są w Centrum Okulistycznym Jaskra.

Laseroterapia neodymowa SLT jest jedną z najbezpieczniejszych procedur leczniczych stosowanych w jaskrze. Jest to zabieg na tyle bezpieczny, że może być przeprowadzany nawet u kobiet w ciąży i matek karmiących. Nie powoduje żadnych skutków ubocznych, w przeciwieństwie do tradycyjnego leczenia farmakologicznego. Zabieg może być wielokrotnie powtarzany.

Laserowe leczenie jaskry jest metodą nieinwazyjną oraz bezbolesną dla pacjenta. Zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga specjalnego przygotowania od chorego.

Laserowe leczenie jaskry a leczenie farmakologiczne

Dla niektórych pacjentów leczenie farmakologiczne bywa bardzo uciążliwe zwłaszcza, że musi być kontynuowane przez resztę życia. Większość kropli do oczu należy przyjmować 2-3 razy na dobę. Leki mogą powodować reakcje alergiczne. W przypadku kropli dodatkowe skutki uboczne to zaczerwienienie oka, podrażnienie czy pieczenie. Wielu pacjentów nie stosuje ich zgodnie z zaleceniami lekarza. Część chorych zapomina o zakraplaniu, a część przestaje używać ich na skutek działań ubocznych.

Alternatywą dla leczenia farmakologicznego są nowoczesne zabiegi laserowe. Ta metoda pomaga pacjentom nawet na kilkanaście miesięcy zapomnieć o chorobie, aż do kolejnego zabiegu. Laserowe leczenie jaskry jest najwygodniejszą metodą walki z chorobą. W przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego, pociąga za sobą zdecydowanie mniej niepożądanych działań. A co najważniejsze, w dłuższej perspektywie czasu, terapia z wykorzystaniem lasera jest zdecydowanie bardziej opłacalna, niż leczenie farmakologiczne.

Dlaczego laserowe leczenie jaskry jest często pomijane w doborze terapii?

Laserowe leczenie jaskry to metoda, która staje się coraz bardziej popularna wśród okulistów. Jednak, choć forma ta wypada dużo korzystniej niż leczenie farmakologiczne, wciąż wielu specjalistów nie proponuje jej swoim pacjentom podczas doboru terapii. 

To z jakich przyczyn część lekarzy wciąż faworyzuje leczenie farmakologiczne, nie do końca jest jasne. Być może to zwykłe przyzwyczajenie do tradycyjnych metod leczenia? Lub nieczęste śledzenie publikacji i bieżących nowoczesności w terapii jaskry? A może związane jest to z zabiegami koncernów farmaceutycznych?

Materiał partnera