Pompa hydrauliczna – serce maszyny hydraulicznej

Myśląc o współczesnej gospodarce oraz przemyśle, często nie zastanawiamy się, na czym właściwie opiera się dzisiejsza technologia. Zainteresowani jednak wiedzą, że bez działania systemu hydrauliki siłowej nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy. Maszyny, których funkcjonowanie bazuje na instalacji hydraulicznej, pozwalają na pracę na naprawdę dużym obciążeniu, jednocześnie nie tracąc na precyzji oraz płynności wykonywanych ruchów. Pozwoliło to na znaczne odciążenie człowieka, tym samym usprawniając postęp i jakość wykonywanych prac.

Zasada działania pompy hydraulicznej

Podstawowym zadaniem pompy hydraulicznej jest zamiana energii mechanicznej na energię hydrauliczną. Polega to na tym, że energia mechaniczna wytwarzana przez silnik elektryczny lub spalinowy napędza pompę, która pod odpowiednim ciśnieniem oraz z różnym obciążeniem rozprowadza tak zwany czynnik roboczy po całej instalacji. Olej, bo to on zazwyczaj pełni funkcję czynnika roboczego, krąży po układzie, kolejno wprawiając w ruch poszczególne podzespoły układu hydraulicznego, tym samym będąc właśnie energią hydrauliczną napędzającą maszynę.

SONY DSC

Awaria pompy hydraulicznej – jak ją rozpoznać i co robić, gdy się pojawi?

Pompa hydrauliczna jest elementem układu, który wykonuje praktycznie ciągłą, intensywną pracę. Pozostaje w ruchu od momentu włączenia silnika do jego wyłączenia i nawet, gdy urządzenie pozostaje w stanie spoczynku, pompa cały czas działa. Z tego powodu narażona jest szczególnie na różnego rodzaju usterki. Gdy taka sytuacja ma miejsce, możemy zauważyć znaczny spadek mocy maszyny, zaburzoną płynność ruchów czy bardzo duży wzrost obrotów. Pierwszą reakcją powinno być wezwanie profesjonalnego serwisu pomp hydraulicznych, który przeprowadzi szczegółową analizę, ustali, jakie elementy wymagają naprawy lub wymiany, oraz określi szacowane koszty. Możliwości rozwiązań w sytuacji awarii pompy hydraulicznej jest kilka. Jedną z nich jest wymiana pompy na nową, która zazwyczaj jest sprowadzana z zagranicy, co powoduje wydłużone oczekiwanie na dostarczenie jej. Poza tym zakup nowej pompy hydraulicznej może generować koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Można skupić się na naprawie swojej uszkodzonej pompy, jeśli jest taka możliwość. Jeżeli usterka jest niewielka, to najczęściej możliwa jest regeneracja pompy hydraulicznej. Coraz więcej serwisów ma w swojej ofercie usługę wymiany uszkodzonej pompy na wcześniej już zregenerowaną. Jest to stosunkowo niewielki koszt oraz bardzo często możliwość wymiany może nastąpić właściwie od ręki.

Profesjonalny serwis pomp hydraulicznych

Gdy już serwisant poinformuje nas o dostępnych opcjach zażegnania awarii pompy hydraulicznej, warto rozważyć, która z nich najbardziej nam odpowiada. Zakup nowej pompy, który wydaje się być rozwiązaniem najprostszym oraz najszybszym, w istocie okazuje się taki nie być. Prosty być może tak, jednak generuje bardzo duże koszty oraz znacząco wydłuża czas oczekiwania, który jest bardzo cenny w przypadku różnych inwestycji, które często są ograniczone terminem wykonania, a jego przekroczenie grozi karami finansowymi. Najbardziej korzystna w przypadku braku możliwości drobnej naprawy wydaje się wymiana zepsutej pompy na zregenerowaną. Możliwość ta jest tania, szybka, a co więcej, serwis często udziela sześciu miesięcy gwarancji na zregenerowany sprzęt. Obecnie najpopularniejsze marki to: Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth, a najczęściej wybierane modele to:

  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025.

Nie ważne, na które z rozwiązań się zdecydujemy, dobrym sposobem na uniknięcie późniejszych poważnych awarii będzie stała współpraca z profesjonalnym serwisem pomp hydraulicznych, który co jakiś czas będzie kontrolował to, w jakim stanie technicznym są nasze maszyny.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/