Materace na łóżko – jaki model wybrać?

Wybór odpowiedniego miejsca do snu, jest niezwykle ważny. W końcu nie od dziś mówi się, że człowiek niewypoczęty ma wolniejszą reakcje, jest mniej empatyczny i w ogóle poodchodzi do życia z pewną dozą goryczy. Najwięcej czasu, w którym wypoczywamy, spędzamy w łóżku. To właśnie tam kładziemy się wieczorem na nocny sen, czy szukamy schronienia podczas choroby.

Obecnie na rynku mamy dość szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o popularne do niedawna kanapy, dlaczego więc coraz częściej decydujemy się na lóżka sypialniane? Z jednego bardzo prostego, ale równie ważnego powodu, są one zwyczajnie wygodniejsze i zdrowsze, zwłaszcza jeśli połączymy je z dobrymi materacami. Materace właśnie w największym stopniu odpowiadają za dobry wypoczynek. W przypadku wszelkich łóżek rozkładanych, największym problemem jest brak równiej powierzchni, gdyż zazwyczaj na środku znajduje się wcięcie. Dodatkowo bardzo trudno jest dobrać odpowiednią elastyczność takiego łóżka, gdyż z reguły mają one parametry uniwersalne, stosowane do wszystkich modeli dostępnych na rynku, przystosowanych do chwilowego wypoczynku, a nie snu. 

Jaki materac zatem wybrać? 

Przede wszystkim wygodny dla nas. Każdy człowiek zależnie od indywidualnych upodobań, będzie szukał innego rozwiązania. Trzeba jedynie pamiętać, by przy wyborze kierować się również kwestiami technicznymi. Jeśli szukamy materaca na duże, małżeńskie łóżko, musimy zadbać, by oboje z użytkowników byli zadowoleni. Na szczęście producenci i na to znaleźli rozwiązanie , wprowadzając na rynek materace kieszonkowe. W ich przypadku stopień twardości po obu stronach może być różny i dostosowany do ciężaru osoby, która będzie na nim spała. Równie ważny jest wybór materacy dla dzieci, gdyż młody organizm potrzebuje zdrowego wypoczynku. Poza tym materace w dziecięcych pokojach, często są poddawane wielu próbom przetrwania, dlatego należy podejść do  tematu na poważnie. Wśród specjalistów najlepszą opinią cieszą się materace lateksowe i termoelastryczne, które polecane są dla osób w każdym wieku. 

Czy jeden materac może służyć wielu osobom? 

Według fizjoterapeutów każdy człowiek powinien posiadać swój materac. Nie powinno się przekazywać go do dalszego użytku. Materace powinny być kupowane indywidualnie, nie tylko ze względów higienicznych. Po prostu z biegiem użytkowania człowiek odciska swoje ciało na materacu, dlatego powinniśmy je wymieniać, a starym znaleźć nowe życie, i nowe zastosowanie, niekoniecznie w łóżku. Oczywiście , nie musimy wozić swojego materaca na wakacje, by położyć go na hotelowym łóżku, ale jednak po za wyjątkowymi wypadkami, lepiej nie decydować się na sypianie , na nie swoim materacu.