Jaką ekonomię studiować?

Statystycznie rzecz biorąc, w skład studiów ekonomicznych wchodzi dzisiaj około stu osiemdziesięciu różnych kierunków studiów. Zastanawiając się nad wyborem ekonomii jako przedmiotu studiowania, trzeba zatem wiedzieć coś więcej, aby móc wybrać właściwą drogę. Najczęściej przyszli studenci decydują się na kierunki powiązane jednocześnie z technologiami IT lub biznesem, uważając je za najbardziej obiecujące pod względem przyszłego zatrudnienia. Co w tym zakresie są w stanie zaoferować uczelnie wyższe?

Oferta studiów ekonomicznych na uczelniach w Polsce

Ekonomia od lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków. W samym zeszłym roku akademickim 2020/2021 na studia ekonomiczne zapisało się 16 708 osób, co plasuje ten kierunek wśród dziesięciu najbardziej rozchwytywanych.

Uczelnie w Polsce doskonale zdają sobie sprawę z zapotrzebowania na rynku na specjalistów związanych z różnymi dziedzinami ekonomii, dlatego z roku na rok oferują coraz więcej podobnych specjalizacji. Co ważniejsze, specjalizacje są uaktualniane o bieżące trendy i mody. Z tego względu młodzi mają szansę na studiowanie i wybieranie takich specjalizacji, jak choćby popularna administracja, audyt finansowy, ale i agrobiznes, analityka biznesu czy gospodarcza, bankowość i finanse cyfrowe lub bankowość i zarządzanie ryzykiem, a wśród nowych propozycji na przykład biznes elektroniczny czy cyfryzacja i zarządzanie danymi w biznesie.

Modne są dwujęzykowe studia, jak bachelor in business administration, applied economic and social analysis, business management lub cloud computing. Coraz częściej pojawiają się w obrębie studiów ekonomicznych specjalizacje związane bezpośrednio z Internetem, jak choćby e-administracja, e-biznes czy e-commerce, cieszące się coraz większą popularnością.

Ekonomia to nie tylko same liczby

Faktycznie, ekonomia w pierwszej kolejności kojarzy nam się z matematyką, statystyką, finansami i obliczeniami. Trzeba jednak wiedzieć, że w obrębie studiów ekonomicznych znajdują się też zupełnie inne zagadnienia, również o zabarwieniu humanistycznym.

Student może zamiast analizy bankowej wybrać dla siebie chociażby gospodarkę i zarządzanie publiczne, nieruchomościami, miejską, cyfrową, przestrzenną czy turystyczną. Do wyboru jest też handel, informatyka, innowacje w biznesie, język biznesu, stosunki międzynarodowe, inżynieria i zarządzanie procesami przemysłowymi, komunikacja i psychologia w biznesie, konsulting prawny, politologia czy ogólne zarządzanie.

Studia ekonomiczne dla wszystkich

Różnorodność, jaką charakteryzują się studia ekonomiczne, daje duże szanse dla wielu młodych ludzi, szukających dla siebie ciekawego i przyszłościowego zawodu. Im węższa specjalizacja, tym większe szanse na zdobycie dobrze płatnej posady i stanie się osobą „niezastąpioną” oraz rozchwytywaną.

Aby tak się stało, w trakcie studiów trzeba znaleźć czas nie tylko na obowiązkowe praktyki w miejscu związanym bezpośrednio z kierunkiem specjalizacji, czy miejscem wskazanym przez uczelnię, ale również na różnorodne staże – nawet, jeśli będą bezpłatne. Doświadczenie może okazać się dla świeżo upieczonego absolwenta decydujące o jego przyszłości.