Czym są magazyny BTO/BTS, czyli magazyny dla dedykowanego odbiorcy

Magazyny BTO/BTS to magazyny „szyte na miarę”, przeznaczone dla odbiorców o specjalnych potrzebach. Występują w wielu dziedzinach życia gospodarczego, najczęściej jednak są to magazyny przemysłowe i budowlane oraz przeznaczone dla branży spożywczej i odzieżowej.

Magazyny BTO/BTS to magazyny „szyte na miarę”, przeznaczone dla odbiorców o specjalnych potrzebach. Występują w wielu dziedzinach życia gospodarczego, najczęściej jednak są to magazyny przemysłowe i budowlane oraz przeznaczone dla branży spożywczej i odzieżowej. 

Branże te potrzebują szczególnej elastyczności lokalizacji i przeznaczenia obiektów magazynowych, którą zapewniają właśnie systemy BTO i BTS. Stosowane są one wszędzie tam, gdzie konieczna jest elastyczność, zwłaszcza przy nietypowych i złożonych procesach logistycznych. Ograniczeniem jest jednak czas budowy, co odróżnia magazyny BTO/BTS od dostępnych „od ręki” magazynów standardowych.

Co to jest BTO i BTS?

Angielskie akronimy BTO i BTS oznaczają dwa zbliżone rodzaje systemów magazynowych. Magazyny BTO, build-to-own, to obiekty magazynowe budowane dla klientów na własność (przy czym możliwy jest także leasing). Magazyny BTSbuild-to-suit, to wszelkiego rodzaju obiekty magazynowe dopasowane do indywidualnych potrzeb odbiorców, najczęściej na wynajem na okres co najmniej 10 do 15 lat.  W obu przypadkach magazyny to projekty indywidualne, dostosowane do potrzeb konkretnego klienta.

Na obiekty typu BTS decydują się szczególnie często duże przedsiębiorstwa o złożonych procesach logistycznych, takie jak Amazon czy hipermarkety budowlane. Systemy BTO i BTS odpowiednie są jednak także dla mniejszych przedsiębiorstw, dla których klasyczne systemy magazynowe nie są wystarczające. BTO/BTS to coraz częściej wybierane rozwiązanie, w systemach tych powstaje już każdego roku ponad 30% magazynów oddawanych do użytku w Polsce. Wybór BTO nie zamyka drogi do najmu obiektu, gdyż możliwe jest zastosowanie także formuły sale and lease. Przewagą systemów BTS jest jednak łatwość budowy magazynu nie na gruncie własnym inwestora, ale w istniejących parkach logistycznych.

Główne zalety systemów BTO i BTS

Magazyny BTO/BTS budować można w dowolnie wybranej przez klienta lokalizacji – dowolność lokalizacji i samego przeznaczenia budynku należy do ich największych zalet. Swobodnie wybrać można także parametry techniczne magazynów oraz aranżację ich wnętrza. Elastyczność wpływa na zmniejszenie kosztów procesów logistycznych i zwiększa ich efektywność.

Magazyny BTO i BTS pozwalają na spełnienie nawet najbardziej nietypowych potrzeb klientów. Każda branża potrzebuje odmiennej infrastruktury logistycznej i technologicznej magazynu, odmiennego wyposażenia i różnego podziału wewnętrznego obiektu. Realizację tych potrzeb zapewniają właśnie systemy BTO/BTS. Istnieje również możliwość dogodnego dopasowania magazynu do otoczenia zewnętrznego, np. przez powiązanie go z parkingami lub terenami zielonymi. Do wad systemów BTS należy stosunkowo długi minimalny okres wynajmu oraz wyższy koszt, niż w przypadku magazynów standardowych. Często duża jest także minimalna powierzchnia magazynu.

Projekt magazynów BTO/BTS

Magazyn BTO/BTS powstać może w dowolnym miejscu, najbardziej praktyczne jest jednak powiązanie projektu z istniejącym już centrum logistycznym oraz z siecią komunikacyjną. Elastyczność tego typu magazynów pozwala na wygodne powiązanie ich z istniejącą infrastrukturą i swobodne połączenie nowych magazynów ze zbudowanymi uprzednio.

Deweloper buduje magazyn zgodnie z wytycznymi inwestora, z reguły korzysta się jednak również z usług agencji doradczych. Ma to na celu obniżenie kosztów inwestycji i uproszczenie procedur administracyjnych (zezwolenia budowlane, decyzje środowiskowe). Czas projektowania magazynu i samego powstania inwestycji jest stosunkowo długi – magazyny BTO/BTS nie są dostępne „od ręki” tak jak magazyny standardowe. Zakładać należy też, że powierzchnia magazynu BTO/BTS nie może być mniejsza, niż 4000 m².