Jakie kolory ścian wybrać?

Urządzając wnętrze, przychodzi w końcu czas na wybranie koloru ścian pomieszczenia. Zwykle kierujemy się naszymi preferencjami, dopasowaniem do koloru mebli i obowiązującymi trendami. Każdy kolor inaczej jednak oddziałuje na człowieka, dlatego niektóre bardziej sprawdzą się w sypialni, inne lepiej pasują do salonu, a jeszcze inne idealnie nadadzą się do biura lub pomieszczeń, w których pracujemy.

Zasady dobierania kolorów

Istnieje kilka zasad, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze określonego koloru do wnętrza. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że ciemne i zimne kolory optycznie zmniejszają wnętrze, podczas gdy ciepłe, jasne kolory ścian je powiększają. Jeśli rozważamy ściany w dwóch kolorach, a pokój jest długi i wąski, warto pomalować ścianę krótszą na ciemniejszy kolor. Poza doborem koloru można pomyśleć o zestawieniu farb matujących z połyskującymi – to nada ścianom wrażenie trójwymiaru, które jest obecnie w modzie. W przypadku gdy decydujemy się na tapetę i chcemy dobrać do niej kolor pozostałych ścian, pamiętajmy, żeby kolor ten występował także na tapecie lub był bardzo zbliżony. Różne kolory mogą też różnicować przeznaczenie poszczególnych stref na otwartej przestrzeni, np. aneksu kuchennego i salonu. Ważne jest, żeby kolejne kolory ścian w jednym pomieszczeniu miały podobne nasycenie – wtedy będą bardziej do siebie pasowały. Oprócz tego każdy kolor inaczej wpływa na nastrój i ma inne właściwości.

Kolory ścian a samopoczucie

Wiemy już, jaki kolor wybrać, żeby optycznie powiększyć lub zmniejszyć naszą przestrzeń, a także jak dopasować do siebie różne kolory ścian. Czas dowiedzieć się, jakie kolory sprawdzą się w pomieszczeniu w zależności od jego przeznaczenia.
Kolor żółty – kojarzy się z optymizmem i beztroską, motywuje do działania i świetnie odnajduje się w nowoczesnym urządzeniu wnętrz. Poprzez swoje właściwości sprawdzi się w biurze, w salonie lub w pokoju do ćwiczeń.
Kolor niebieski – oznacza harmonię, wyciszenie i relaks, dlatego wiele osób wybiera go do sypialni lub pokoju dla dziecka.
Kolor zielony – jest znany ze swoich właściwości uspokajających. Dodatkowo pozytywnie wpływa na kreatywność, kojarzy się z naturą i pozwala oczom odpocząć.
Kolor czerwony – to kolor energiczny, pobudzający do działania w sposób bardziej agresywny od żółtego. Zazwyczaj wybierają go osoby temperamentne. Wzory zawierające kolor czerwony mogą sprawdzić się w biurze lub w salonie.
Kolor biały, szary, beżowy – to kolory neutralne, popularne, które łatwo można połączyć z dodatkami w bardziej odważnych kolorach. Ich zaletą jest też możliwość wyboru mebli w niemalże każdym kolorze, bo wszystko do nich będzie pasowało.

Kolory modne w 2021


Jaki kolor jest modny w 2021 r.? Na jaki kolor pomalować ściany, żeby pasowały do wymarzonego wystroju zgodnego z najnowszymi trendami?
Obecnie urządza się pomieszczenia w kolorach pastelowych, delikatnych i neutralnych. Pomieszczenia ożywia się raczej kolorowymi meblami i dodatkami. Jeśli marzysz o nowoczesnym wnętrzu, a nie wiesz, jak samodzielnie je udekorować, skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz. Zapewni pomoc w doborze kolorów ścian i dopasuje meble oraz wszystkie dodatki do pomieszczenia. Dzięki temu nie tylko będzie ono modne i zachwycające, ale też funkcjonalne i dopasowane do pozostałych pomieszczeń.