Użycie defibrylatora AED w miejscu publicznym
Wyobraź sobie sytuację, w której podczas zakupów osoba znajdująca się w kolejce do kasy przed Tobą, nagle traci przytomność. Co robisz? Pewnie myślisz, że taka sytuacja nigdy się nie wydarzy, że to abstrakcja otóż mój drogi czytelniku, statystycznie przynajmniej trzy razy w życiu będziemy mieli do czynienia z osobą, która będzie potrzebowała naszej natychmiastowej pomocy, a jeśli tym poszkodowanym będzie ktoś z naszej rodziny
Warto zdać sobie sprawę, że podłączenie osoby nieprzytomnej i nieoddychającej do prądu, znajdującego się w urządzeniu zwanym AED Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator) nie jest czyś trudnym i skomplikowanym. Szybkie dostarczenie impulsu elektrycznego „resetuje” zatrzymane serce, które znowu zaczyna prawidłowo pracować. Taki defibrylator może użyć każdy z nas. Znajduje się on w miejscach publicznych, kinach, urzędach dworcach kolejowych. Obsługa jest prostsza niż obsługa bankomatu, a ilość AED dostępna w miejscach publicznych z roku na rok jest coraz większa.
Ok wiem, gdzie znaleźć defibrylatora AED, ale co dalej?
Według statystyk Europejskiej Rady Resuscytacji nagłe zatrzymanie krążenia jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Europie. W Bydgoszczy, mieście którego liczba mieszkańców nie przekracza 400 000 dochodzi do około 300 nagłych niespodziewanych epizodów zatrzymanie akcji serca rocznie. Według powyższych badań wczesne rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz użycie defibrylatora AED może zwiększyć przeżywalność do 70%! Tak tak większość tych ludzi udało by się uratować niestety tylko co piątej osobie udzielana jest pierwsza pomoc przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. To właśnie od świadków zdarzenia zależą dalsze losy poszkodowanego. W poniższym „Łańcuchu Przeżycia” liczy się szybkie wezwane pomocy, rozpoczęcie resuscytacji i wykonanie defibrylacji. Wszystkie te ogniwa determinują przeżycie. Te proste czynności może wykonać każdy z nas.
Jak w takim razie pomóc osobie z nagłym zatrzymaniem krążenia?
Rolą świadka zdarzenia jest ocena własnego bezpieczeństwa, podejście do poszkodowanego sprawdzenie jego przytomności oraz wezwanie ambulansu. W przypadku braku oddechu rozpoczynamy uciski klatki piersiowej na głębokość 5-6 cm w tempie około 100 razy na minutę. Prosimy o dostarczenie nam defibrylatora AED. Jak wykonać prawidłowo resuscytację krok po kroku zobaczysz w moim bezpłatnym kursie pierwszej pomocy online. Pamiętaj, jeśli nie znasz poszkodowanego, nie wykonuj wentylacji usta-usta. Skup się na poprawnych uciskach klatki piersiowej.
Jak w takim razie podłączyć ten defibrylator?
Po uruchomieniu defibrylatora (przycisk) usłyszymy komendy głosowe:
1. należy wyciągnąć elektrody (dwa samoprzylepne plastry) i przykleić je na odsłoniętą klatkę piersiową (jena elektroda pod prawy obojczyk, druga poniżej lewej pachy),
2. po prawidłowym przyklejeniu elektrod AED zacznie analizować pracę serca,
3. w trakcie analizy odsuń się od poszkodowanego,
4. po analizie, jeśli defibrylacja jest zalecana należy wcisną czerwony migający przycisk i dokonać wyładowania impulsu elektrycznego. W czasie wyładowania nikt nie może dotykać poszkodowanego,
5. po wyładowaniu kontynuuj resuscytację (uciski klatki piersiowej) chyba że, poszkodowany zacznie oddychać, wtedy należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej6. AED ocenia pracę serca co dwie minuty. Nie odłączaj elektrod. Słuchaj poleceni wydawanych przez AED.
Użycie defibrylatora nie jest trudne, a skuteczność jego zastosowania w pierwszych 4 minutach od zatrzymania krążenia sięga 70%. Jeśli chciałbyś zyskać wiedzę i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy koniecznie zapisz się na nasze szkolenie z zakresu pierwszej pomocy online.
Adrian Zadorecki Ratownik Medyczny
Pracując w pogotowiu ratunkowym, pomagałem wielu poszkodowanym w stanie zagrożenia życia. Prowadząc szkolenia, przekazuję natomiast praktyczną wiedzę popartą przykładami.