Leczenie prostaty – jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu po operacji prostaty?

Nowotwór gruczołu krokowego, czyli prostaty, to dość częsta przypadłość u mężczyzn w podeszłym wieku. Leczenie prostaty w tym przypadku najczęściej polega na operacyjnym usunięciu gruczołu krokowego. Jest to zabieg niezbędny i ratujący życie, jednak po operacji mogą pojawić się kłopotliwe dolegliwości takie jak problemy z erekcją czy nietrzymanie moczu. Dowiedz się, jak radzić sobie z tą drugą konsekwencją prostatektomii, czyli operacji usunięcia gruczołu krokowego.

Leczenie prostaty – na czym polega?

Prostata, inaczej stercz lub gruczoł krokowy, to niewielki gruczoł, który pełni ważną rolę w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Po 40. roku życia dość często dochodzi do przerostu gruczołu krokowego, który nieleczony prowadzić może do zmian nowotworowych. Prostata umiejscowiona jest pod pęcherzem, więc gdy się powiększa, powoduje ucisk na ten narząd, co w konsekwencji prowadzi do problemów z oddawaniem moczu. To jeden z pierwszych sygnałów, że dzieje się coś niepokojącego. Niestety, wielu panów bagatelizuje ten objaw i zbyt późno zgłasza się do lekarza. Leczenie prostaty na wczesnym etapie może być farmakologiczne, natomiast przy podejrzeniu zmian nowotworowych stosowana jest najczęściej prostatektomia, czyli operacyjne usunięcie gruczołu krokowego. Jedną z niepożądanych, a dość często zdarzających się konsekwencji tego zabiegu, jest nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty – jak sobie z nim radzić?

Kiedy leczenie prostaty polegające na usunięciu gruczołu krokowego przebiegnie pomyślnie, ale pojawi się skutek uboczny operacji w postaci nietrzymania moczu, fakt ten należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi. Terapię mającą na celu zniwelowanie tej dolegliwości można rozpocząć już 4 tygodnie od operacji, natomiast późniejsze jej rozpoczęcie daje mniejsze szanse na całkowite pozbycie się problemu.

Leczenie nietrzymania moczu po operacji prostaty polega na rehabilitacji za pomocą ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. Są one odpowiedzialne za prawidłowe trzymanie moczu, ale wraz z wiekiem słabną, jeśli nie są poddawane regularnemu treningowi. Operacja usunięcia prostaty dodatkowo je osłabia, stąd problemy z nietrzymaniem moczu. Ćwiczenia mięśni Kegla są prowadzone z obciążeniem lub bez. Stosowane są też iniekcje i masaże.

Inny trening pomocny przy nietrzymaniu moczu po operacji prostaty polega na wydłużaniu czasu pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie. Zmniejsza to reaktywność pęcherza i poprawia komfort życia pacjenta.

Nietrzymanie moczu po leczeniu prostaty – środki higieniczne

Zanim leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty, warto sięgnąć po środki higieniczne przeznaczone dla mężczyzn z problemem nietrzymania moczu. Wkładki urologiczne TENA Men dla mężczyzn są dyskretne i idealnie dostosowane do męskiej anatomii. Zapewniają komfort i zabezpieczają przed zawilgoceniem bielizny oraz przykrym zapachem. Można sięgnąć też po majtki chłonne TENA przeznaczone dla mężczyzn.