Podstawowe zasady inwestowania w akcje – porady dla początkujących

Inwestycja w akcje na giełdzie to jeden z popularnych sposobów lokowania kapitału. Z roku na rok decyduje się na to coraz więcej osób, na co wpływ ma bardzo szybko rosnąca inflacja. Aby odnieść sukces jako inwestor giełdowy, trzeba koniecznie pamiętać o tym, że bez odpowiedniego przygotowania i znajomości podstawowych zasad osiągnięcie sukcesu może być bardzo trudne lub całkowicie niemożliwe. Z myślą o wszystkich początkujących inwestorach giełdowych przygotowaliśmy niniejszy artykuł.

Czym jest i jak działa giełda?

Inwestycja w akcje to jeden z najpopularniejszych sposobów lokowania kapitału na rynku finansowym. Akcje są emitowane przez spółki akcyjne notowane na giełdzie. Posiadacz akcji staje się jednocześnie współposiadaczem danej spółki akcyjnej, co daje mu prawo do głosowania na walnym zgromadzeniu oraz otrzymywania dywidendy, czyli specjalnej gratyfikacji finansowej w przypadku, gdy firma osiąga zyski.

Z kolei wspomniana już giełda to właśnie miejsce, które pozwala na handel różnymi instrumentami finansowymi – nie tylko akcjami, ale również obligacjami i wieloma innymi. W tym momencie funkcjonuje wielu pośredników, takich jak Saxo, dzięki którym można zaopatrywać się w akcje w 100% online, bez wychodzenia z domu. 

Początkujący inwestorzy muszą jednak koniecznie zdawać sobie sprawę z tego, iż bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania osiągnięcie sukcesu może być bardzo trudne. Podejmowanie decyzji o zakupie akcji w sposób bezrefleksyjny może doprowadzić do bardzo szybkiej utraty całości zainwestowanego kapitału. 

Najważniejsze zasady inwestowania w akcje, które warto mieć na uwadze 

O czym koniecznie trzeba pamiętać, jeśli zależy nam na tym, by inwestycja w akcje przyniosła nam oczekiwane rezultaty? Przede wszystkim, przed dokonaniem transakcji zakupu akcji warto dokładnie sprawdzić, jaka jest kondycja gospodarcza konkretnej spółki, w którą chcielibyśmy zainwestować. Warto sprawdzić jej kondycję finansową, strategię działania i perspektywy rozwoju na przyszłość. 

Kolejny element to dywersyfikacja portfela. Polega to na tym, że kupujemy akcje spółek z różnych branż i sektorów. Dzięki temu ryzyko związane z inwestycjami zostanie ograniczone. Zazwyczaj jest tak, że w przypadku, gdy tracą określone kategorie spółek, inne w tym samym czasie zyskują. 

Trzeba też pamiętać o tym, że inwestycja w akcje powinna być długoterminowa. Warto zatem stawiać na spółki z perspektywami rozwoju na przyszłość. Dzięki temu unikniemy dużego ryzyka inwestycyjnego. Inwestując w akcje warto też dokładnie analizować różnego rodzaju sygnały rynkowe. Warto śledzić informacje na temat aktualnej sytuacji gospodarczej krajów i regionów, z których pochodzą poszczególne firmy. W przypadku dużych problemów gospodarczych spółki akcyjne również mocno tracą na wartości. 

Podsumowanie

Zakup akcji to bardzo poważna inwestycja, która może przynieść zarówno zyski jak i ogromne straty. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie akcji warto dokładnie sprawdzić sytuację danej spółki oraz śledzić doniesienia z rynku.