Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Choć mówi się o niej wiele, higiena jamy ustnej nadal jest jednym z tych zagadnień, o których wcale nie wiemy tak dużo, jak powinniśmy. Co przy tym warte podkreślenia, błędy z nią związane są charakterystyczne nie tylko dla dzieci, ale i dla osób dorosłych. Nigdy nie jest więc za późno, aby wspomnieć o jej najważniejszych zasadach, a następnie – zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście przestrzegamy każdej z nich.

Dobra szczoteczka do zębów i jej rola

Jeszcze zanim zaczniemy analizować najważniejsze zasady higieny jamy ustnej, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, czy szczoteczka do zębów, z której codziennie korzystamy, jest rozwiązaniem rzeczywiście dobrze dobranym. Błędy w tym zakresie mogą być szczególnie dotkliwe. Jeśli jest wysłużona, nieodpowiednia do stanu naszych zębów albo zaniedbana, może przecież uszkodzić dziąsła. Z pewnością nie będzie też poważnym wyzwaniem dla bakterii próchnicowych, o których wiemy przecież, że rozwijają się stosunkowo szybko.

Jak myć zęby?

Gdy mamy już pewność, że szczoteczka jest naszym sojusznikiem w walce o zęby piękne i zdrowe, możemy przypomnieć zalecenia odnoszące się bezpośrednio do ich mycia. Jedna z najważniejszych zasad mówi o tym, aby myć zęby przynajmniej przez dwie minuty. To absolutne minimum, jeśli zależy nam na tym, aby były one rzeczywiście czyste. Warto pamiętać również o tym, jak ważna jest odpowiednia technika mycia. Najlepiej sprawdza się ruch wymiatający, o wiele skuteczniejszy niż zataczanie kółek na powierzchni zębów. Tylko ruch wymiatający daje nam gwarancję tego, że pozbędziemy się bakterii i wszelkich pozostałości jedzenia. Dobrze też pamiętać, że myć należy każdy ząb z osobna – zaczynając od dziąsła i kończąc na koronie.

Płukanie zębów – czy nie robimy tego źle?

Po umyciu zębów zwykle sięgamy po szklankę i kubek z wodą i przystępujemy do ich płukania. Jest to dla nas coś naturalnego, tak zresztą byliśmy uczeni w szkole podstawowej i tak z pewnością postępują nasi znajomi. Tymczasem okazuje się, że działając w ten sposób popełniamy błąd, a nasze zachowanie może przynieść zębom znacznie więcej strat niż korzyści. Woda pozwala na usunięcie resztek pasty z zębów, nie powinniśmy jednak zapominać także o tym, że usuwa również fluor nie pozwalając mu na ujawnienie swojej rzeczywistej mocy. Po umyciu zębów warto więc zrezygnować z ich płukania.

Kłopotliwa nić dentystyczna?

Wiele osób kończy higienę jamy ustnej na myciu zębów. Niestety, trudno utrzymywać wtedy, że są one idealnie czyste. Nawet najnowocześniejsze szczoteczki do zębów nie docierają do przestrzeni między zębami, a właśnie tam gromadzą się nie tylko resztki jedzenia, ale i bakterie, dla których wspomniane resztki są wysoko cenionym pożywieniem. Jeśli więc zależy nam na idealnie zdrowych zębach, nie powinniśmy lekceważyć nici dentystycznej i jej możliwości. Jej stosowanie, wbrew naszym obawom, nie jest wcale trudne. Wystarczy owinąć ją wokół środkowych palców, a następnie napinać z wykorzystaniem kciuków i palców wskazujących. Nić należy przesuwać w górę i w dół stosując w tym celu łagodne ruchy.