Magazynowanie towarów, jaki powinien być idealny magazyn?

Magazynowanie, jak sama nazwa wskazuje, jest to proces przechowywania towarów lub produktów. W zależności od przeznaczenia magazyny mogą być różnego rodzaju i wielkości. Czas trwania procesu magazynowania, uzależniony jest od wielu czynników. Niektóre z przedsiębiorstw posiadają własne magazyny, natomiast inne wynajmują powierzchnię, która pozwoli im czasowo składować dane towary.

Jakie czynności, związane z zarządzaniem towarami wykonywane są w magazynie? 

W magazynie odbywa się wiele procesów związanych z towarem oraz utrzymywaniem właściwego, dla danego przedsiębiorstwa poziomu zapasów. Wśród najważniejszych czynności, które mają miejsce w magazynie, możemy wyróżnić  przyjęcie towaru. Jest to pierwsza czynność, rozpoczynająca proces magazynowania. Polega ona na przyjęciu, ewentualnie rozładunku lub sprawdzeniu kompletności danego towaru. Następnie, zostają przygotowane wszystkie dokumenty, a towar trafia w docelowe miejsce składowania. Kolejną z czynności jest przechowywanie towaru na magazynie, czyli ładunki leżą poukładane we właściwych miejscach i oczekują na termin ich wydania. Kiedy już ten termin nadchodzi, następuje kolejna z istotnych czynności, czyli kompletacja towaru. Na tym etapie towar jest przygotowywany do transportu. Ostatnią z czynności procesu magazynowania jest wydanie towaru do transportu lub docelowemu odbiorcy. Bardzo ważne na tym etapie jest właściwe sprawdzenie towaru i zabezpieczenie go. 

Najpopularniejsze typy magazynów i występujące w nich strefy 

Magazyny, możemy podzielić, ze względu na różne czynniki. 

Pierwszym z nich jest typ konstrukcji, czyli inaczej miejsce, gdzie towar będzie magazynowany. W tym przypadku możemy wyróżnić magazyny otwarte, półotwarte i zamknięte. Kolejnego rozróżnienia magazynów można dokonać za pomocą rozkładu stref magazynowania, mogą być magazyny przelotowe, w których naprzeciw siebie są zlokalizowane strefy przyjęcia i wyładunku towarów, magazyny kątowe, oraz workowe. 

Wybierając magazyn, ważna także jest wysokość składowania, mogą być magazyny niskiego, średniego oraz wysokiego składowania. Istnieje jeszcze wiele innych podziałów, które pozwalają zróżnicować magazyny, mogą to być podziały ze względu na funkcje, które magazyn spełnia, sposób składowania ładunków, oraz rodzaj ładunku, do którego przeznaczenia zostały przygotowane

Niezależnie jednak od typu magazynu w każdym z nich znajdują się podstawowe strefy: 

  • strefa przyjęcia — w której przyjmowane są towary i sprawdzane podstawowe dokumenty, 
  • strefa składowania — czyli miejsce docelowego składowania towarów 
  • strefa kompletacji, czyli miejsce, gdzie towary są segregowane i przygotowywane do wysyłki 
  • strefa wysyłki, czyli miejsce, z którego towar jest przekazywany do transportu 

Systemy zarządzania magazynem, jak usprawnić ich pracę? 

Obecnie coraz bardziej powszechna jest automatyzacja, w magazynach towary są oznaczone kodami kreskowymi lub czipami, które są skanowane lub sczytywane przez specjalne urządzenia. Wszystkie te działania mają wspomóc prace w magazynach i usprawnić ich działanie. Systemy zarządzania magazynem, to też różnego rodzaju oprogramowania komputerowe, które pomagają przedsiębiorstwom optymalizować zapasy oraz zarządzać procesami w łańcuchach dostaw. 

Na co zwrócić uwagę, jeśli chcę wynająć magazyn? 

Wynajmując magazyn, bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na jego lokalizację oraz typ danego magazynu. Konieczne jest określenie, czy dany magazyn pozwoli przechowywać dany towar. W Internecie znajdziemy różne oferty magazynów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz mniejszych miastach Polski. Wystarczy poszukać a każdy na pewno znajdzie pomieszczenie właściwe dla swoich oczekiwań.