System śledzący słońce – jak to działa?

System śledzący słońce, solar tracking system, solar tracker, system nadążny – wszystkie te określenia odnoszą się do tej samej technologii. Zastosowanie tego systemu pozwala zmaksymalizować uzyski, które nieuchronnie spadają w okresie jesienno-zimowym. Warto dowiedzieć się, jak to działa i czy naprawdę jest opłacalne.

Nie da się ukryć, że solar tracker jest rozwiązaniem dość kosztownym. Nie pojawia się więc w małych, domowych instalacjach. Jest za to znacznie częściej spotykany na farmach fotowoltaicznych. Projektowaniem i realizacją takich inwestycji zajmuje się firma Rawicom. Żeby poznać szczegóły, warto więc skontaktować się z doradcą.

Solar trackery to ruchome elementy instalacji fotowoltaicznej. Dzięki nim, panele słoneczne kierują się do światła. Pozwala to zwiększenie uzysku średnio o 30%, ponieważ ogniwa są w stanie dostosować się do aktualnego położenia słońca. Zredukowane zostają straty, które normalnie pojawiają się, kiedy promienie słoneczne nie padają na panel pod kątem prostym. Trackery są wyposażone w siłowniki oraz sterowniki GPS. Mogą też posiadać mechanizmy wykrywające temperaturę. Są zasilane elektrycznie, a do tego celu wykorzystuje się prąd z zewnętrznej instalacji lub dodatkowy panel fotowoltaiczny.

Systemy śledzące słońce posiadają różną skuteczność. Prosty tracker jednoosiowy pozwala na ruch paneli w płaszczyźnie wschód-zachód. Umożliwia to wzrost uzysku o 30%. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są trackery dwuosiowe. Sprawiają, że panele poruszają się w dwóch płaszczyznach: wschód-zachód i północ-południe. Możliwy jest więc wzrost uzysku nawet o 40%.

Zalety i wady systemów nadążnych

Oczywistą korzyścią z montażu solar trackerów jest oczywiście wzrost uzysku. System ułatwia też utrzymanie paneli w czystości oraz ich ewentualne naprawy, ponieważ można ustawić je w dogodnej pozycji. Trzeba jednak pamiętać, że montaż trackerów zwiększa koszt inwestycji. Zazwyczaj jest to wzrost rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu procent. Działanie systemu również wiąże się ze zużyciem energii, chociaż nie przewyższa to oczywiście korzyści z działania systemu. Konieczna jest też konserwacja instalacji, ponieważ ruchome elementy mogą ulegać awariom. Farmę fotowoltaiczną z systemem nadążnym trzeba odpowiednio zaprojektować. Warto więc zwrócić się do firmy Rawicom, która posiada doświadczenie w tworzeniu dużych instalacji fotowoltaicznych. W przypadku solar trackerów, panele muszą być szerzej rozstawione, aby się wzajemnie nie zacieniać. Na tej samej powierzchni znajdzie się mniej ogniw, dlatego trzeba odpowiednio dobrać moc, żeby farma PV przynosiła maksymalne uzyski. Montaż systemów śledzących słońce zawsze trzeba rozpatrywać indywidualnie. Opłacalność takiego rozwiązania bez trudu oceni doświadczony audytor. Warto zaufać specjalistom, żeby mieć pewność, że koszt instalacji zwróci się, dzięki zmaksymalizowanym uzyskom.