Rola detoksykacji w leczeniu uzależnień

Każdy, kto zetknął się z uzależnieniem od alkoholu, leków czy narkotyków, wie jak trudno jest odstawić substancje psychoaktywne. Jest to jednak krok niezbędny do zmiany stylu życia i wyjścia z nałogu. Tak ważną rolę odgrywa więc detoksykacja, która powinna odbywać się w specjalistycznym ośrodku. Warto więc sprawdzić ranking Pewna Terapia i znaleźć najlepszą klinikę w okolicy.

Detoksykacja to proces odtruwania organizmu. Podczas ciągu alkoholowego, lekowego czy narkotykowego w ciele gromadzą się liczne szkodliwe substancje. Przed rozpoczęciem terapii uzależnień, niezbędne jest więc oczyszczenie organizmu pod okiem specjalistów. Podczas detoksykacji, chory odzyskuje siły i dobre samopoczucie. Proces zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu dni. Jest to uzależnione od długości ciągu oraz rodzaju substancji uzależniającej.

Podczas odtrucia, organizm osoby uzależnionej zostaje zregenerowany. Procesowi odstawienia substancji psychoaktywnych towarzyszą jednak objawy zespołu abstynencyjnego. Żeby je złagodzić, pacjentowi podaje się indywidualnie dobrane leki. Zazwyczaj są to środki nasenne, przeciwbólowe i uspokajające. Stan chorego poprawia również dożylne podawanie płynów, elektrolitów (zwłaszcza potasu, magnezu i wapnia) oraz witamin (szczególnie tiaminy, niezbędnej w procesie trawienia składników odżywczych).

Gdzie przeprowadzić detoksykację alkoholową?

Warto pamiętać, że detoksykacja powinna odbywać się pod opieką medyczną. Stan chorego musi być monitorowany, żeby mieć pewność, że odtrucie przebiega prawidłowo. Istotne jest również indywidualne podejście. Doświadczony lekarz potrafi dopasować metody postępowania do konkretnego przypadku. Bezpiecznym rozwiązaniem jest więc przejście detoksykacji w ośrodku leczenia uzależnień. Tego typu kliniki znajdują się w całej Polsce. Wystarczy zapoznać się z rankingiem Pewna Terapia. Znajdują się tam informacje na temat ośrodków leczenia uzależnień, oferowanego przez nie leczenia oraz co bardzo istotne – opinie pacjentów, którzy już przeszli detoksykację w danej placówce.

W klinice pacjent znajduje się pod całodobową opieką specjalistów. Dzięki temu, ma zapewnione bezpieczeństwo, jeżeli jego stan gwałtownie się pogorszy. Personel ośrodka posiada doświadczenie w opiece nad osobami odstawiającymi substancje psychoaktywne. W klinice istnieje też możliwość podawania leków i substancji odżywczych drogą dożylną.

Każdy, kto odczuwa głód po odstawieniu alkoholu, narkotyków czy leków, powinien zgłosić się na detoksykację. Jest to pierwszy krok do odzyskania trzeźwości i zebrania sił na kontynuację leczenia.