Gitara – naprawić starą czy kupić nową?

Zastanawiasz się czy kupić nową gitarę czy lepiej jest naprawić starą? Szukasz odpowiedzi na to kiedy warto naprawić gitarę a kiedy nie? Nie wiesz kto może ci pomóc, ile trwa taka usługa i z jakimi kosztami się to wiąże? Jeśli tak jesteś we właściwym miejscu, ponieważ takie zagadnienia będzie poruszał poniższy tekst.

Czy lutnik gitara elektryczna ma w dzisiejszych czasach dużo pracy? To bardzo złożony temat, a na zadane pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W dzisiejszych czasach często znacznie taniej jest kupić nowy instrument muzyczny niż naprawiać stary, jednak nie zawsze, szczególnie jeśli pokochaliśmy swój instrument i jest on dla nas czymś więcej niż tylko rzeczą przeznaczoną do wydobywania muzyki.

Współcześni lutnicy nieco zmienili swój zakres obowiązków. Kiedyś lutnik kojarzył się przede wszystkim z osobą, która zajmuje się konstruowaniem oraz budową instrumentów dla wielkich muzyków. Dziś niestety, seryjna produkcja nieco wyparła to szlachetne zadanie, a szkoda, ponieważ takie gitary miały duszę i pozwoliły się wyróżnić na scenie muzycznej. Dziś lutnicy przede wszystkim pomagają w konserwacji oraz naprawie gitar, bo przecież gitary należą do najpopularniejszych instrumentów muzycznych, które aktualnie można znaleźć na rynku.

Kto współcześnie zajmuje się naprawą gitar?

Jak już zostało wcześniej wspomniane naprawą gitar w dzisiejszych czasach zajmują się profesjonalne zakłady lutnicze. Fachowcy bardzo często łączą swoją pracę z hobby, a zawód niestety jest nieco zapomniany i coraz mniej młodych osób chce się go podejmować. Lutnicy pracują w zwykłych zakładach, ale również można znaleźć ich w towarzystwie zespołów muzycznych oraz w pracowniach teatrów, oper czy filharmoni.

Jak znaleźć dobry zakład lutniczy, który zajmie się moją gitarą?

Trudno jest znaleźć dobry zakład lutniczy, ale swojego instrumentu również nie warto jest powierzać komuś niedoświadczonemu, kto mógłby jedynie mu zaszkodzić. Poczytaj opinie w internecie, popytaj wokół i wtedy zdecyduj się na wybór miejsca, w którym zostawisz swój instrument do naprawy. Nigdy nie rób tego na chybił trafił.

Kiedy warto naprawić gitarę?

  1. Pęknięte struny. To najczęstsza usterka, której usunięcie nie jest kosztowne, ani skomplikowane. Pęknięta czy uszkodzona struna w każdym wypadku nadaje się do reperacji.
  2. Uszkodzenia mechaniczne. Tutaj zależy od tego co się stało i jak nasza gitara zachowuje się po uszkodzeniu. Złamany gryf można naprawić, ale często już pęknięcia na pudle powodują zniekształcenia dźwięku i nie ma sensu poświęcać czasu i pieniędzy na reperację takiego przedmiotu.
  3. Uszkodzona elektryka gitary. Tutaj zależne jest od tego jakiej jakości jest gitara, ile ma lat oraz co rzeczywiście zostało uszkodzone. Pamiętaj, że elektryka gitary wymaga prawdziwego fachowca, aby włożony trud w naprawę nie poszedł na marne.

Ile trwa naprawa gitary i czy gitary opłaca się dziś naprawiać?

Wszystko zależy od tego co tak naprawdę się stało. Może to zająć kilkanaście minut bądź kilka tygodni – szczególnie, jeśli konieczne jest sprowadzenie części z zagranicy.