Jak wygląda lakierowanie samochodu?

Lakierowanie samochodu jest często jedynym sposobem na to, by pozbyć się mankamentów i odprysków z powierzchni karoserii. Niemniej jednak lakierowanie u profesjonalnego fachowca niesie za sobą o wiele więcej zalet. Pojazd bowiem zostanie odświeżony, a także zostanie mu przywrócony dynamiczny i żywy kolor, co z pewnością znacznie podwyższy jego wartość w przypadku ewentualnej sprzedaży. Jednak jak wygląda profesjonalne lakierowanie samochodu?

Po pierwsze przygotowanie pojazdu do malowania

Pierwszą i podstawową czynnością od której zaczyna się lakierowanie samochodu w Bydgoszczy, a także zakładach w wielu innych miastach, jest odpowiednie przygotowanie pojazdy. Wszystko oczywiście zależy od tego, gdzie znajduje się powierzchnia, która ma zostać poddana malowaniu. Niemniej jednak niektóre elementy, jak np. zderzaki muszą zostać zdemontowane do lakierowania, jednak większość prac zwykle wykonuje się na samochodzie. W pierwszym etapie technik-lakiernik zdejmuje wierzchnią warstwę farby. Jeśli powierzchnia do pomalowania jest dość duża, wykorzystuje on specjalne narzędzia, analogicznie jeśli jest ona mniejsza, wystarczający okazuje się papier ścierny. Kolejno karoseria jest dokładnie myta i natłuszczana. Całość musi dobrze wyschnąć, a następnie zostać wygładzona. Etap przygotowań do właściwego lakierowania samochodu kończy się aplikacją środka bazowego, który pomoże zawiązać farbę.

Etap lakierowania właściwego

Warto wiedzieć, że etap przygotowania pojazdu do lakierowania poprzedzony jest również konsultacjami odnośnie stanu blacharskiego pojazdu. Naprawy blacharskie w Bydgoszczy i w wielu innych miastach ściśle współpracują z lakiernikami, gdyż często po kolizjach czy niefortunnym parkowaniu, to właśnie od napraw blacharskich trzeba rozpocząć pracę z pojazdem. Niemniej jednak, to właśnie etap przygotowania samochodu do lakierowania jest najbardziej złożony i czasochłonny. Lakierowanie właściwe jest jedynie dopełnieniem całości. Na początku auto zostaje umieszczone w specjalnej komorze, która ma ochronić świeży lakier przed kurzem i zanieczyszczeniami. Następnie na karoserię, przy pomocy pistoletów, specjaliści nakładają lakier. Wykorzystują oni do tego pistolety wysoko lub niskociśnieniowe. Profesjonalne warsztaty lakiernicze oferują również polerowanie świeżo pomalowanej karoserii dla zapewnienia jak najlepszych efektów wizualnych i wydobywa głębię nałożonego koloru. Samochód musi dobrze wyschnąć, wówczas prace lakiernicze można uważać za pomyślnie zakończone.