Plastry do kinesiotapingu – rodzaje

Taśmy kinesio występują w kilku podstawowych wariantach i różnią się zakresem stosowania. Inne przeznaczenie mają elastyczne plastry, inne sztywne tejpy a jeszcze inne taśmy rehabilitacyjne. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami plastrów do oklejania? Które plastry użyć w celu stabilizacji miejsca kontuzji, a które do uśmierzenia bólu?

Elastyczne plastry do kinesiotapingu

Taśmy elastyczne cechują się wysokim stopniem rozciągliwości, o którym decyduje materiał, z jakiego są wykonane. Najwyższą elastycznością wyróżniają się plastry nylonowe, a bawełniane mogą rozciągać się do poziomu 140%. Naklejone na skórę unoszą ją i wprawiają w dynamiczny ruch. Zwiększają przestrzeń pomiędzy skórą, mięśniami a więzadłami, regulując w ten sposób napięcie międzytkankowe oraz krążenie mikrokomórkowe. Dzięki usprawnieniu przepływu krwi i limfy redukują obrzęki. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix, plastry nasączane są specjalnym klejem akrylowym medycznym, który aktywuje na skutek kontaktu z ciepłem ciała. Doskonale przylegają do skóry, nie krępują ruchów i nie powodują dyskomfortu w codziennych czynnościach.

Taśmy rehabilitacyjne

Plastry kinesio wykonane z lateksowej tkaniny zalecane są do stosowania w czasie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wspomagają budowę siły mięśniowej oraz pomagają kształtować wzorce ruchoweTaśmy rehabilitacyjne naklejone na skórę powodują opór, dzięki czemu znacznie podnoszą wydajność treningów i pozwalają osiągać lepsze efekty. Lateksowe plastry kinesio są wytrzymałe i wodoodporne. Występują w kilku wariantach kolorystycznych, a barwa oznacza siłę oporu. Najsłabsze plastry są koloru beżowego, a najmocniejszy opór gwarantują złote przylepce. Wytrzymują nawet najintensywniejsze treningi, a odpowiednio dobrane do indywidualnych predyspozycji pozwalają osiągać zdumiewające rezultaty ćwiczeń.

Sztywne tejpy

Nieelastyczne taśmy do oklejania stosuje się w okresie rekonwalescencji po urazach i kontuzjach. Sposób ich aplikacji przypomina bandażowanie. Pomagają ustabilizować określone partie ciała i przyspieszają regenerację mięśni. Wykorzystywane są także przez sportowców w celu zapobiegania kontuzjom, ponieważ usztywniają mięsień i wymuszają określony sposób ruchu. Sztywne tejpy wykonywane są najczęściej z cienkiej bawełny pokrytej tlenkiem cynku, a niektóre modele wzmacnia się lateksem. Są wodoodporne, wytrzymałe na rozciąganie i doskonale usztywniają stawy.