6 pomysłów na pracę po kierunku Turystyka i Rekreacja

Uwielbiasz podróże i potrafisz je świetnie zaplanować? To dla takich osób jak ty jest kierunek Turystyka i Rekreacja. Większość studentów tego wydziału ma sprecyzowaną drogę zawodową. Pozostałym podsuwamy podpowiedzi, w jakim miejscach można podjąć pracę jako ekspert od turystyki.

Studia, które łączą wiele dziedzin

Współczesny student ma bardziej praktyczne podejście do spraw zawodowych niż jego poprzednicy sprzed dekady. Racjonalnie podchodzi do wyboru kariery, inwestując swój czas i pieniądze w odpowiedni kierunek studiów. W przypadku branży turystycznej nastaw się na naukę interdyscyplinarną. Podróże to nie tylko geografia, ale też historia sztuki, architektura, kulturoznawstwo, prawo, marketing, ekonomia i psychologia. Ta ostatnia jest bezcenna w kontaktach z miłośnikami podróży. Nie wiesz, co można robić po Turystyce i Rekreacji? Podajemy ci sześć gotowych pomysłów na rozwój zawodowy.

1. Pilot wycieczek, czyli osoba, która podróżuje autokarem z grupami turystów. Jeśli lubisz życie na walizkach i snucie barwnych opowieści o konkretnych miejscach, to praca dla ciebie. Wymaga odpowiedzialności, dyspozycyjności i wysokiej kultury osobistej. Pilot opiekuje się wycieczką, jest też jej koordynatorem i łącznikiem, np. z rezydentem.

2. Rezydent. To propozycja dla tych, którzy są gotowi zamieszkać za granicą na minimum pół roku. Zawód wymaga biegłej znajomości języka obcego, a najlepiej dwóch. Przydaje się też komunikatywność i umiejętności logistyczne. Rezydent zwykle organizuje wycieczki tematyczne, lub fakultatywne.

3. Pracownik biura podróży najczęściej pracuje stacjonarnie. Jest to dość oczywisty wybór po kierunku Turystyka i Rekreacja. Na tym stanowisku wymagana jest wiedza o technikach sprzedaży i komunikatywność. Dla wielu absolwentów to pierwszy etap do otwarcia w przyszłości własnego biura podróży.

4. Organizacja wyjazdów biznesowych i motywacyjnych dla firm. Jeśli lubisz pracę z prywatnymi podmiotami, to zawód dla ciebie. Ofertę dostosowujesz do budżetu. Duże korporacje inwestują w wyjazdy grupowe dla kilkuset osób, lub też bardziej kameralne, prestiżowe. Musisz znać specyfikę małych agroturystyk, ale też pięciogwiazdkowych hoteli. Warto wyspecjalizować się np. w organizacji gali, bankietów, kongresów.

5. Kasjer lotniczy w biurze stacjonarnym. To osoba, która sprzedaje wycieczki, miejsca w hotelach, informuje o promocjach, programach lojalnościowych. Pomaga wymieniać zebrane punkty na nagrody.

6. Praca z dziećmi i młodzieżą, czyli kolonie, obozy. Zajęcie jest polecane osobom, które są nie tylko sprawnymi organizatorami, ale też potrafią się dostosować do każdych warunków. Wyszukujesz atrakcje na miejscu, lub sam na jakiś czas stajesz się animatorem zabaw.

Turystyka i Rekreacja to wiele możliwości pracy. Oferty dla siebie znajdą zarówno ci, którzy lubią działać w teamie, jak i indywidualiści, pracujący w ramach jednoosobowych działalności gospodarczych.