Diagnostyka prenatalna – czym jest i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety. Większość pań w tym czasie nie tylko szczególnie dba o swoje zdrowie, starając się zapewnić nienarodzonemu dziecku optymalne warunki do rozwoju, ale również odczuwa niepokój, czy jest ono zdrowe. To całkowicie zrozumiałe. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Z pomocą przychodzi nam bowiem diagnostyka prenatalna. Czym jest? Czy warto zdecydować się na wykonanie tego typu badań? Odpowiedzmy sobie na te pytania.

Czym jest diagnostyka prenatalna?

Nie da się ukryć, że wiele kobiet w ciąży obawia się diagnostyki prenatalnej. Kojarzą ją bowiem z inwazyjnymi badaniami, które stanowią zagrożenie dla ciąży. Czy słusznie? Jak się okazuje – zupełnie nie. Istnieją bowiem biochemiczne badania prenatalne, które są całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się płodu. Taka diagnostyka prenatalna odbywa się na podstawie badań krwi ciężarnej oraz badania obrazowego USG.

Badania kobiet w ciąży mogą mieć różną postać. Podstawowe badania krwi i moczu mogą powiedzieć nam wiele o stanie zdrowia matki, jednakże nie upewniają nas w tym, że rozwijające się dziecko jest w pełni zdrowe.

Z tego powodu wiele pań decyduje się na wykonanie dodatkowych badań prenatalnych, wśród których wymienić możemy między innymi amniopunkcję, czyli pobieranie płynu owodniowego oraz pobieranie próbek z kosmówki, czy pobieranie krwi z pępowiny. Badania te są ryzykowne, mogą spowodować poronienie, o czym warto wiedzieć. Czy jednak oznacza to, że przyszłe mamy nie mają możliwości sprawdzać stanu zdrowia swojego dziecka? Na szczęście, nie. Rozwiązaniem jest bowiem biochemiczna diagnostyka prenatalna.

Czym są biochemiczne badania dla kobiet w ciąży?

Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna polega na wykonywaniu badań USG w oparciu o fale dźwiękowe, które nie mają negatywnego wpływu na rozwijającą się ciążę. To jednak nie wszystko, bo diagnostyka prenatalna to również szereg badań biochemicznych, które pozwalają na wykrycie wielu schorzeń. Wśród nich wymienić możemy między innymi trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów, aneuploidie chromosomów płci oraz wiele innych chorób i wad genetycznych.

Na czym polega biochemiczna diagnostyka prenatalna? Mówiąc najprościej, jest to szereg badań i testów krwi kobiety w ciąży, podczas których sprawdzamy poziom poszczególnych hormonów, dokonuje się analizy genów płodu, czy ryzyka wystąpienia poszczególnych problemów.

Dlaczego warto zdecydować się na diagnostykę prenatalną?

Przede wszystkim po to, by upewnić się, że dziecko jest zdrowe, nic mu nie zagraża, a przy tym rozwija się prawidłowo. Profesjonalna diagnostyka prenatalna to również narzędzie, które pozwala poczuć nam się pewniej, a tym samym lepiej radzić sobie z obawami, które pojawiają się w trakcie ciąży.

Co więcej, współczesna medycyna pozwala leczyć wiele wad i schorzeń jeszcze w czasie ciąży lub niedługo po narodzinach dziecka, co zwiększa jego szanse na zdrowe życie. Słowem, diagnostyka prenatalna zasługuje na uwagę każdego przyszłego rodzica.