4 pomysły na ciekawe wykończenie elewacji domu

Elewacja to wizytówka domu – pomysłowy projekt podkreśla charakter budynku i sprawia, że jego wygląd błyskawicznie zapada w pamięć. Współczesna architektura łączy w sobie tradycyjne style, nowatorskie trendy oraz innowacyjne materiały, tworząc niezwykle odważne koncepcje. Obecnie elewacja budynku stała się płaszczyzną, która aż prosi się o śmiałą aranżację, która łączy w sobie walory estetyczne oraz użytkowe. Niezależnie od tego, czy preferujecie bardziej tradycyjne podejście do projektu, czy też wolicie popuścić wodze fantazji, poniższa lista zawiera intrygujące pomysły na wykończenie lica domu.

1. Odwieczny faworyt

Cegła to stylowe rozwiązanie, które pomoże nadać domowi unikalnego wyglądu. Popularność stylu loftowego oraz coraz częstsze aranżowanie wnętrz poprzemysłowych sprawia, że cegła – pomimo że stosowana od wieków – wciąż odkrywana jest na nowo. Doskonałe właściwości techniczne oraz możliwość stworzenia wielobarwnej, nietuzinkowej elewacji to największe zalety tego materiału. Najczęściej wybieranymi odmianami cegieł są cegły licowe o chropowatej powierzchni – imitującej ręczne wykończenie – oraz gładki klinkier. Elewacja z cegieł będzie się świetnie prezentowała na tle ogrodu – w tradycyjnych aranżacjach rodem z Wielkiej Brytanii – lub w nowoczesnych domach w stylu industrialnym.

2.Minimalistyczny szyk

Blacha to niecodzienny materiał, który nie od razu przychodzi na myśl podczas projektowania elewacji. Niesłusznie. Blacha jest lekka, charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi, a szeroki wybór materiałów (np. miedź, stal, tytan-cynk) sprawia, że możliwości aranżacji są praktycznie nieograniczone. Chłodna stal nada elewacji futurystycznego wyglądu, podczas gdy miedź podkreśli przytulny charakter domu. Kolejną zaletą blachy jest jej uniwersalność, dzięki czemu metalowa fasada znakomicie komponuje się z betonem, kamieniem, cegłą, a nawet drewnem.

3.Kamień w nowej odsłonie

W poszukiwaniu nowatorskich rozwiązań warto sięgnąć po płytki włókno-cementowe. Materiał ten do złudzenia przypomina naturalny kamień, jednakże charakteryzuje się znacznie szerszymi możliwościami personalizacji. Do wyboru mamy nie tylko rozmaite kolory, ale również zróżnicowany wybór powierzchni. Dzięki temu możemy stworzyć chropowatą elewację w stylu vintage lub zdecydować się na gładką i nowoczesną fasadę. Płyty tego typu świetnie łączą się z innymi materiałami, są zazwyczaj tańsze od naturalnego kamienia, a na dodatek są proste w obróbce, co sprawia, że można je dopasować do każdego projektu.

4.Tradycja i nowoczesność w jednym

Gont zwykle kojarzy się z powierzchnią dachów, jednakże ten materiał znakomicie nadaje się również na elewacje. Unikalna metoda kładzenia sprawia, że gont charakteryzuje się znakomitą odpornością na warunki atmosferyczne – przy odpowiedniej konserwacji okrycie tego typu pozostaje szczelne nawet przez sto lat. Gont jest dostępny w dużej ilości kolorów oraz kształtów, co pozwala stworzyć niezwykłe aranżacje w rozmaitych stylach. Pomimo tradycyjnego charakteru gont znakomicie pasuje do nowoczesnych domów z dużymi oknami, tworząc idealną mieszankę starego z nowym.

Betoniarnia Legnica gwarantuje swoim klientom wysoką jakość usług, dopasowanych specjalnie do każdego zamówienia. Łącząc doświadczenie, markowe narzędzia i renomowane materiały dostarczamy spersonalizowanych rozwiązań dla wszystkich klientów.