Obrączka ślubna – czym kierować się przy wyborze?

Obrączka to nieodzowny element ceremonii zaślubin. Państwo młodzi zakładają je sobie wzajemnie na palec, co stanowi symboliczne zawarcie związku małżeńskiego i założenie nowej rodziny. To piękna i wzruszająca uroczystość mająca stanowić wstęp do długoletniego zgodnego pożycia. Obrączka ślubna z założenia powinna zatem być trwała, tak jak trwałe ma być zawarte przy jej pomocy małżeństwo. Jaki komplet obrączek wybrać? Czy przy wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim ceną? Podpowiadamy.

Z czego może być zrobiona obrączka ślubna?

W obecnych czasach panuje dość duża dowolność, jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonane są obrączki ślubne, oraz o ich kształt. Niemniej jednak, choć coraz bardziej modne stają się nieoczywiste eksperymenty w sferze ślubnej biżuterii, to nadal największą popularnością cieszy się obrączka wykonana ze złota. Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze, złoto to bardzo trwały metal szlachetny, odporny na odkształcenia i mechaniczne uszkodzenia oraz na wilgoć i inne czynniki mogące wpływać na zmianę koloru biżuterii. Złoto ze względu na swoją trwałość i piękny, błyszczący wygląd budzi też pozytywne skojarzenia, co jest ważne przy zawieraniu związku małżeńskiego. Wymieniając się złotymi obrączkami, nowożeńcy symbolicznie obiecują sobie trwałość związku i solidność podstaw, na których jest zbudowany. Drugi powód, dla którego obrączki wykonane ze złota cieszą się uznaniem młodych małżonków i niesłabnącą popularnością, jest ich cena. Choć ta może być wysoka, szczególnie w porównaniu do wyrobów ze srebra, to jednak nadal jest przystępna i znacznie niższa niż w przypadku obrączek ślubnych zrobionych na przykład z platyny.

Najmniejszym powodzeniem cieszą się obrączki ślubne wykonane ze zwykłego metalu. Taka obrączka, choć bardzo tania, nie przetrwa w nieskazitelnym stanie i pierwotnym kształcie zbyt długo. A przecież obrączka ma być oznaką długotrwałego związku. Podatna na odkształcenia i zarysowania obrączka ślubna to raczej nie jest dobry znak.

Jaką obrączkę wybrać?

Oczywiście jednym z kryteriów branych pod uwagę przy wyborze obrączek ślubnych jest ich cena. Nie powinno to być jednak kryterium jedyne, a nawet nie główne. Pamiętajmy, że obrączka ślubna powinna wystarczyć na długi czas, często do końca życia. Powinna zatem być trwała i nie zmieniać koloru. Powinna też być ładna, a wzór powinien podobać się obojgu małżonkom. Będą wszak nosić obrączki przez długie lata – a wiele osób nie zdejmuje ich wcale, nawet do kąpieli czy innych czynności związanych z zamoczeniem rąk.

Pamiętajmy też, by odpowiednio dobrać rozmiar obrączek. Obrączka ślubna nie powinna być ani zbyt ciasna, ani za luźna. W tym pierwszym przypadku będzie sprawiać podczas noszenia dyskomfort, zaś w drugim może zsunąć się z palca na przykład podczas mycia rąk mydłem. Łatwo wówczas o jej zgubienie. Najlepiej, by oboje państwo młodzi przymierzyli obrączki przed ich zakupem. Jeśli nie jest to możliwe, warto znać obwód palca i w ten sposób właściwie dobrać rozmiar obrączki.